Proč děkovat?

Ahoj všem,

dnes jsem zabloudila na stránky anime-manga a přečetla si článek na téma petice Crunchyroll. Kdo patří mezi příznivce anime a neví, o co se jedná, doporučuji k přečtení. Proč ale píši tuto úvahu? Protože po přečtení článku se mi vybavila nedávná žádost, a musím říct, že zdaleka ne první, kdy po mně někdo chtěl tip na dobrou stránku s amatérskými povídkami. Jako obvykle jsem odpověděla, že nevím. Skutečně nevím. Před lety jsem znala pár lidí, u nichž mě každá nová povídka velmi potěšila. Všichni své stránky zrušili s tím, že vlastně nevědí, jestli povídky někdo čte, a že by si za svou snahu chtěli aspoň od někoho přečíst poděkování. Ne, že by tito lidé dnes netvořili, psaní může být svým způsobem také drogaJ, ale nemají žádnou potřebu své texty zveřejňovat. A je to škoda.

Myslím si, že Češi mají rádi amatérské povídky a bezpochyby máme mnoho dobrých amatérských spisovatelů, kteří je tvoří. Jen si nejsem jistá, jaký je většinový důvod této obliby a také žádostí o tipy na dobré stránky. Je to skutečný zájem, nebo něco jiného? A co? Třeba tak…

Určitě to znáte, stojíte v knihkupectví, dlouze vybíráte, pak si knihu odnesete domů a… zklamání. Vyhozené peníze. To se už zřejmě stalo každému, kdo nechodí pro knihy na doporučení. Ale český člověk je člověk vynalézavý. A to zvláště pokud může ušetřit. Na scénu se dostává typická česká myšlenka: „Proč mám vyhazovat peníze za něco, co za to nestojí, když na netu existuje celá škála dobrých povídek a zadarmo?“ Ano, proč ne? I pro amatérské tvůrce to není špatná myšlenka. Má to ovšem háček. Dychtivý čtenář přejde do opačného extrému. Nedá vůbec nic. Přečte, někdy se vrátí, jindy ne, ale pokud ano, zachová se stejně. Autora to za čas přestane bavit, protože amatérský autor „platbu“ očekává. Ne peněžní, ale v podobě komentáře, poděkování. A ta nepřichází. Autor skončí. Co udělá čtenář? Jde o „dům dál“.

Uvedu jeden z příkladů, které mě k této úvaze vedly. Nedávno jsem takové „vyhoření“ řešila sama. Má to vůbec cenu? Přesněji, má cenu dávat texty na net? Našlo se pár lidí, kteří mě podpořili, a kvůli nim také stránky táhnu dál. Ozval se ale také zástupce „neplatičů“. Takto ten vzkaz zněl: „Jednoduše řečeno, když tě už stránky nebaví nebo nenaplňuje návštěvnost, nikdo tě nemůže nutit pokračovat, vždy můžeš skončit, to je na autorovi.“ (Emanuel) Originál lze nalézt v komentářích. Řekla bych, že toto je ještě ta lepší varianta. Autor/ka nepochopil/a, o co se jedná. Možná chodí do obchodu a dostává vše zadarmo, nebo zkrátka žije v domnění, že pokud na něčem několik měsíců pracujete, nemůžete za to nic chtít. Tak to je omyl. Emanuel by šel/šla jinam, vždyť toto nejsou jediné stránky. Jeden autor, který se stáhne, nic neznamená. To je určitě pravda.

Vraťme se ale tam, kde tato úvaha začala. K petici. Proč má význam? Pokud skončí weby, které se zabývají jeho překladem a zveřejňováním, nabídne se otázka, jak se k anime dostat? Kdo ovládá angličtinu, bude mít méně práce, ostatní naopak mohou mít smůlu.

A jak to souvisí s BL povídkami? Nepochybuji, že tu vždy budou velké literární stránky, kde různé amatérské povídky najdete. Kolik jich tam bude BL? Nevím, nikdy jsem je tímto způsobem nevyhledávala. Přesto pochybuji, že by jich bylo hodně a čtenář si mohl vybírat téma a zpracování, které je mu blízké. Ano, autora ke zveřejňování povídek nikdo nutit nemůže, ale právě to, co jsem nastínila, by měl být důvod, proč by se měl čtenář snažit své oblíbené autory podpořit občasným „děkuju“. Ono to moc nestojí a čím více stránek bude, tím více dobrých povídek najdete.