Štěpán

 

     Tato povídka vznikla v podstatě náhodně. Potřebovala jsem se rozptýlit od starostí všedních dnů a začala jsem si na papír čmárat příběh mladého kluka, který má lepší i horší stránky, k životu přistupuje lehce s nadhledem a řeší situace běžné pro jeho věk, ale i ty těžké a méně běžné. Myslela jsem si, že pak těch pár stran zahodím. Ale hlavní postava, Štěpán, začala být i pro mě zajímavá, stále bylo co psát a stránky přibývaly. A tak se stalo, že nakonec tato delší povídka dostala prostřednictvím stránek až k vám.

     Ráda bych poděkovala své kamarádce, která mi svými připomínkami pomohla povídku vylepšit a role pokusného čtenáře není snadná. Děkuji. :)

 

1. část 
 
2. část
 
3. část
 
4. část
 
5. část
 
6. část
 
7. část
 
8. část
 
9. část
 
10. část
 
11. část
 
12. část
 
13. část
 
14. část
 
15. část
 
16. část
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Komentáře: Štěpán (BL)

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Albertstymn | 05.06.2018

The prostate related is central to the part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate is situated just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all kinds of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect inside the gland as well as the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections from the rest with the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal with the prostate defect accompanied by the utilization antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper diet is important. These are some in the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations weekly will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef every week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to look at to be sure a healthy prostate would be to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must choose prostate examination at least once annually.

koniec

ester | 07.11.2016

Zaver sa mi pacil. Naozaj, clovek nevie, co ho v buducnosti caka, treba sa tesit, co ma teraz. Som rada, ze sa stretol s Adrianom, mala som stale pocit, ze to treba nejako otvorene uzavriet a ist v zivote dalej. Bolo fajn, ze Jakub na konci odpocuval ich rozhovor☺

Re: koniec

V.K. | 09.11.2016

Jsem ráda, že se konec líbil, byla to oddechová povídka, která mě bavila psát a jsem ráda, že se někdo dočetl až do konce.:)

15. diel

ester | 02.10.2016

Bola som zvedava, ci stretnu Acka a ako to stretnutie bude prebiehat... Takze najblizsie bude stretnutie so svokrovcami ☺

uz je september

ester | 06.09.2016

Napisala si datum 4.8., ale uz je 4.9.:-).
Verim, ze kazda, i ked pozitivna zmena je vlastne stresujuca, tak si viem predstavit obavy z odstahovania mamy a pristahovania Jakuba. Ci to bude fungovat a tak.
Myslela som si, ze mu to Stepan uz davno povedal, ze kamarat ma HIV.

Re: uz je september

V.K. | 07.09.2016

Září... no ano, utíká to. Věřím ale, že jste si s datem poradili a nenechali se zmást.:)
Ne, neříkal, neměl k tomu důvod.

vdaka za dalsi diel

ester | 23.08.2016

Vidim, ze sa nasi zalubenci otukavaju, spoznavaju a zblizuju. Su uz k sebe uprimnejsi, ako na uplnom zaciatku, ked sa snazili robit na seba iba co najlepsi dojem :-). A je fajn, ze si jeho mama stoji za svojimi nazormi, robi poriadky a nie je pod papucou. Poriadky si vo vztahu treba spravit hned na zaciatku, nastavit hranice, neskor uz je to problem....

....

ester | 18.08.2016

.....takze sa nam hrdinovia pomaly usadzuju, chystaju si spolocne "hniezdocko" :-). Z potencialneho otcima tiez nemam dobry pocit.

....

samba | 05.08.2016

Samba nemohla, práce a starosti. Dnes jsem odnesla svého kočičího kamaráda na poslední injekci :( tak ti ani nejsem moc schopná nic moc napsat, jen jsem tě nechtěla zklamat, že bych nereagovala. Příště se polepším

Re: ....

V.K. | 05.08.2016

To není povinnost vždy napsat. Bude to rok, co jsem přišla o svou psí dámu a stále mi chybí, takže chápu.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek